Materai tanulmányút 1.
 
 
A tanulmányút a Norvég Civil Alap támogatásával, a „Hejő- Sajó: Fő a közös lecsó!” projekt keretében valósult meg

Háttér és a tanulmányút célja

A Pro Lecsó egy közösségi, vegyszermentes mezőgazdasági és nem- formális felnőttoktatási, valamint integrációs program, amelyet a Pillangó Fejlesztések hívott életre. 2015- ben az addig települési szintű programot a „Hejő-Sajó: Fő a közös lecsó” projekt keretében települési hálózattá fejlesztettük. A „Hejő-Sajó” projekt lehetővé tette, hogy a vegyszermentes, közösségi alapú mezőgazdasági termelésen túlmutató közösségfejlesztési és részvételi alapú, fenntartható fejlesztési munkát is elkezdjük.
A Hejő – Sajó: Fő a Közös Lecsó! projektben érintett települések lakosságát a Pro Lecsó kertészeti program és az ahhoz kapcsolódó oktatási alkalmak, valamint közösségi rendezvények alkalmával vontuk be a lebonyolításba. Mindenközben elindult egy aktív tervezési munka a települések döntéshozóival, melynek célja a települések és a létrejövő hálózat hosszú távú fejlesztési irányainak kijelölése. A részvétel alapú, fenntartható fejlesztési módszertana Magyarországon még kevésbé ismert, azonban Európa számos országában ezen a téren már több éves tapasztalatok állnak rendelkezésre.

Miért éppen Matera?

Matera városa a középkor végéig virágzó település volt, később azonban jelentősége egyre csökkent, majd elszegényedett. A II. Világháború után ez a folyamat folytatódott, munkanélküliség, elvándorlás, további lemaradás jellemezte ezt az időszakot.
Matera város 2015-ben kapta meg az Európa Kulturális Fővárosa címet. 2019-ben Plovdiv városával együtt rendezik a nagy eseményt.
Minket az érdekelt, hogyan és milyen munkával jutottak el idáig. Nagy megtiszteltetés volt számunkra, hogy a MateraHUB fogadta szervezetünket, és a Hejő-Sajó programban részt vevő települési vezetőket.
A dél- olaszországi Matera városába szervezett tanulmányút célja az volt, hogy gyakorlati példákon keresztül ismertessük meg a Hejő-Sajós együttműködés polgármestereit egy elmaradott térség aktív közösségi részvétellel zajló újjáélesztésének példájával. Szakmai partnerünk, a MateraHUB fontos szerepet játszik ebben a folyamatban, a konzorcium európai szinten is elismert munkát végez a szektorok közötti együttműködésen alapuló társadalmi és gazdasági innováció területén.

A tanulmányút résztvevői:
Hejőkeresztúr, Sajókeresztúr és Szirmabesenyő polgármestere, a Hejő-Sajó program településközi koordinátora, továbbá a Pillangó Fejlesztések munkatársai.

A Basilicata régió és Matera városa

Matera, Olaszország

Basilicata régió Olaszországban, az Apennin- félsziget déli részén fekszik. A főként hegyekkel és dombokkal borított régiót a mediterrán éghajlat jellemzi kevés csapadékkal és sok napsütéssel. Gazdasági és társadalmi helyzetét tekintve a régió Olaszországon belül igen elmaradott, munkanélküliség és a fiatalok elvándorlása, elöregedés jellemzi. Ipara elhanyagolható, a régióban lakó embereknek megélhetést nagyrészt a mezőgazdaság (olajbogyó, citrusfélék, zöldség, gyümölcs termesztés, állattartás) és újabban a turizmus biztosít.

Matera komoly történelmi és kulturális hagyományokkal rendelkező, ám a 20. században társadalmilag és gazdaságilag leszakadt; 55 000 lakosú város. A már az őskorban lakott barlanglabirintusokban még az 1950-es éveiben is éltek emberek áram és víz nélkül, rettenetes higiéniai körülmények között. Ez volt Olaszország egyik legnagyobb nyomornegyede. Lakosainak a város modern városnegyedeibe való áttelepítése után a barlangváros állapota leromlott, mígnem az 1980-as években az olasz kormány programot indított megmentésére. A történelmi városrész 1993 óta az UNESCO világörökség része és elindult a kulturális értékek megőrzésére és hasznosítására irányuló munka.
A beszámoló folytatódik itt: Matera tanulmányút 2.

Hejő-Sajó: Fő a közös lecsó   Matera   tanulmányút   Sajókeresztúr   Hejőkeresztúr   Pillangó Fejlesztések   Szirmabesenyő   Basilicata  
 
Pillangó Fejlesztések a Facebookon
© bffd.hu - Butterfly Development
Külföldről támogatott civil szervezet