A közösség által támogatott mezőgazdaság története
 
 
A közösség által támogatott mezőgazdaság Japánban és Németországban egymástól függetlenül indult el az 1960-as években. Japánban a TEIKEI mozgalom hozta össze azokat a háziasszonyokat, akik szerettek volna családjuk asztalára ismert eredetű, egészséges élelmiszert tenni- ennek érdekében pedig vásárlói csoportokban tömörülve kerestek fel kistermelőket, akikkel szoros együttműködésben alakultak ki az első termelői- fogyasztói közösségek. Mindenközben Németországban a Rudolf Steiner által életre hívott biodinamikus mezőgazdasági szemléletmód és az erre építő közösségekben indult európai útjára a közösség által támogatott mezőgazdaság: A kisközösségben együtt élő, mezőgazdasággal nem foglalkozó családok közösségi földvásárlással és termelők foglalkoztatásával jutottak minden héten friss élelmiszerhez.A kezdeti lépések után a közösség által támogatott mezőgazdaság egy olyan mozgalommá nőtte ki magát, ahol a fogyasztók közvetlenül felelősséget vállalnak a mezőgazdasági termelés anyagi és társadalmi vonatkozásaiban. Ennek a rendszernek a sajátossága, hogy a fogyasztók nem közvetlenül a termékért, hanem a termelő munkájáért és a termelés költségeiért fizetnek; szemben a globalizált élelmiszerkereskedelemmel, ahol a termelő gyakran nem részesedik a termelést fedezni képes haszonból. Az első ma is elterjedt előfizetéses dobozrendszer Svájcban indult el az 1980- as években és innen terjedt tovább Amerikába majd Franciaországba.

A közösség által támogatott mezőgazdaság egyik legismertebb elnevezése a CSA (Community Supported Agriculture) az angol nyelvből, feltehetőleg Amerikából származik; míg a francia AMAP(Association pour le Maintien d’une Agriculture Paysanne) elnevezés a mozgalomnak arra törekvésére utal, hogy megmentse a kis családi gazdaságokat.A közösség által támogatott mezőgazdaság mára egy világszerte több ezer gazdaságot támogató és fenntartó mozgalommá nőtte ki magát.

Bár az értékesített termékek skálája, a fogyasztói elköteleződés és részvétel mértéke országonként, sőt, gazdaságonként eltér, törekvéseikben sok közös vonás található:
• A mezőgazdaság negatív környezeti hatásainak csökkentése az ökologikus mezőgazdaság előnyben részesítésével, a széles terményskálával és a szállítási távolságok csökkentésével
• A fogyasztói szokások alkalmazkodása a szezonális lehetőségekhez, egészséges étkezési szokások kialakítása
• Az élelmiszerellátás átláthatóvá és megbízhatóvá tétele
• Szolidaritás a közösség tagjai és a termelő között, valamint a közösségen belül
közösség által támogatott mezőgazdaság   környezetvédelem   TEIKEI   AMAP  
 
 
Szólj hozzá!
Pillangó Fejlesztések a Facebookon
© bffd.hu - Butterfly Development
Külföldről támogatott civil szervezet