Malmö, a fenntartható város
 
 
MALMÖ A FENNTARTHATÓ VÁROS


2015 májusában látogathattuk meg. Célunk az volt, hogy tanuljunk, és tudásunkat megosszuk másokkal is. Amit ebbe a rövid 2,5 napba be lehetett zsúfolni, azt belezsúfolták a svéd szervezők, úgyhogy tényleg egy percet sem unatkoztunk.
A látogatás témája – a szolidaritáson alapuló élelmezési rendszerek (solidarity based food systems) is elég tágas volt, amit tapaszaltunk pedig még tágasabb volt. Malmö városa már jó ideje Svédország legzöldebb városa. Abba is bepillantást nyertünk, hogy ez miből is áll pontosan.
Elöljáróként álljon itt két kép:


1 2


Láthatjuk, hogy Malmö Svédország leginkább klíma-barát településének tartja magát. Mindez hosszú távú tervezés, no és következetes megvalósítás eredménye. Mint láthatjuk Malmö környezetvédelmi programja 11 évre szól, most épp a megvalósítás közepén járunk.

3 4

Ennek sok jelét láttuk a városba érkezvén, a piciny, barátságos repülőtéren a megszokott lábszárhoz tapadós műanyag ülőalkalmatosságok helyett ezeket az egyszerű, ám nagyszerű megoldást láthattuk. Fémhálós székvázba fűztek mindenféle színű textíliát. Szép is, kényelmes is. E mellett pedig, ha színvilágot változtatnánk, vagy újraterveznénk a reptér belsejét, nos, akkor elég kicserélni a textilcsíkokat, és máris megvan az új dizájn, az új hangulat.
És akkor itt a reptéren láttuk először a kukákat is, melyek nos, látjuk milyenek voltak.
A kukákról már egy jó ideje gondolom, hogy azok egy település civilizációs szintjének tükrei, ahogy a kuka-kérdést kezeljük, úgy állunk más dolgokhoz is. Azaz a kuka, a mindenféle hulladék-kezelés és egyéb társadalmi jelenségek – kulturált vagy nem kulturált megoldása - korrelálnak egymással. Kettős vak tudományos vizsgálati eredményeim nincsenek ennek alátámasztására, de ha tudjuk, hogy mire figyeljünk, az egyszerű megfigyelés is jó módszer.


6 7

A reptérről befele a városba, az enyhén lankás svéd tájon a mindenféle széllel működő szerkezeteket láttunk, újakat és régebbieket is. Sajnos ezek nagy részét már régebben lebontották. A maradék néhány remélhetőleg már marad. A sokféle energia újra felfedezésének példájaként.

Az érkezés után még azon frissiben elindultunk kicsit felfedezni, és kibuszoztunk a tengerpartra. A mentén végig gyalogos út, mellette hosszan elnyúló park-féle sávocska, és autóforgalom csak az első házsor mögött kezdődött. És a távolban láthattuk Malmö és Koppenhága közötti híres hidat, mögötte pedig Dánia híres tengeri szélparkját.
Már a méreteiből is látszik, hogy ez nem csak mutiba készült, itt tényleg lecserélik a Földet terhelő energiatermelési formákat, kevésbé terhelőkre. Dánia jól tervezett, még fölöslege is van, amit általában Svédországnak és Norvégiának ad.
Akit esetleg érdekel, az a továbbiakban itt olvashat erről részletesen is:


http://www.theguardian.com/environment/2015/jul/10/denmark-wind-windfarm-power-exceed-electricity-demand

Szemléletes kampány a bio élelmiszerfogyasztásért


Lassan eljutunk az ételekhez, hiszen ezért jöttünk. Szolidaritáson alapuló élelmezési rendszerek.
A sarki élelmiszerboltban a bejárattal szemben ez a hirdetmény fogad: itt mindig van bio zöldség és gyümölcs. Aki nem tud svédül, az is érti.
A helyi áruház, a helyi tisztiorvosi hivatallal karöltve pedig egy egyszerű kisérletet végzett, ami nem került sokba, csupán két vérvétel laborelemzésébe tulajdonképpen, és ennek, eléggé beszédes eredményéről helyes, rövid, közérthető oktató videót készített.
Elég jól sikerült, ami abból is látszik, hogy rengeteg szociális média oldal is átvette. Aki kíváncsi rá, itt láthatja:

http://www.mnn.com/food/healthy-eating/blogs/what-happens-when-you-switch-to-only-organic-foods


8

Igyekeztem néhány képet arról is készíteni, hogy kis nemzetközi csapatunkat mivel etették. Sok finomsággal. De nem a nálunk megszokott húst-hússal és mindenből sokat változattal vártak minket. A szervezők élete mindig nehéz, ezer dologra kell figyelniük egyszerre. E feladat egy részét leegyszerűsítették, így kétségtelenül több energiájuk maradt a tartalmi dolgokra. Mindenféle étrenden élők számára egyaránt fogyasztható vegán ételsorokat kaptunk általában. Ezen a képen főtt-sült cékla, az előtérben pedig enyhén csírázott, párolt bab.
És igyekeztek az évszakos táplálkozás szabályait is követni.
Mind e mellett az így előállított étrend bekerülési költsége is elég alacsony volt.


423

Konyhai hulladékkal hajtott városi busz

Aztán jött a teremben töltött nap, előadások sora. Ebből csak ízelítőként azt mutatom be, amelyet a legizgalmasabb, leginspirálóbb példának gondolok. Sok legyet ütnek egy csapásra. Malmö városában a buszok biogázzal járnak. Saját helyes kis buszaik vannak, zöld színben, és mindegyiken öles betűkkel: BIOGAS. És miből lesz a biogáz? Nos, a városban összesen keletkező mindenféle konyhai hulladék (nyers és főtt egyaránt) visszagyűjtésre kerül. Hogyan? Az alábbi kis papírzacskóban. A zacsi önmagában is helyes, és rajta kis piktogrammok segítik, hogy mi mindent lehet beledobni. Ja, és a visszagyűjtési arány 98% -os.


jh hstx

Ez után kezdődött a városi mezőgazdálkodás átbeszélése. Érdemes figyelni a nem is annyira árnyalatnyi különbséget. Nem városi közösségi kertekről beszélnek, hanem városi mezőgazdálkodásról. A cél tehát nem csak a közösségteremtés az elidegenedő lakosság számára, hanem a helyi élelmiszerszükséglet egy részének helyben történő előállítása.

Felelős önkormányzati rendezvények


A déli szünetben büfé-ebéd jelleggel felszolgált ebédet ez a kis vállalkozás-féle szolgáltatta. Áruházak, élelmiszerboltok leselejtezett áruit gyűjtik össze, és az így, ingyen nyert nyersanyagokból készítenek finom ételeket. Leginkább rendezvényekre. Néhány embert eltart a kis vállalkozás. A kérdés, mitől és hogyan működik? A válasz egyszerű. A maradékok, kidobott dolgok összegyűjtése nem tilos, sőt.
A másik, minden rendezvényen kapnak lehetőséget, hogy kis szórólapjaikat elhelyezzék, és körülbelül 1,5 percben elmondják, hogy mit és miért csinálnak. Ez azzal is jár, hogy minden rendezvény minden résztvevője legalább néhány percig elgondolkozik a nyugati világban olyannyira jellemző élelmiszer-pazarlás problémájáról, és annak különböző formáiról. Végül, de nem utolsó sorban, egyik állandó megrendelőjük maga az önkormányzat, amely saját rendezvényeit felelős rendezvényként szervezik meg.
A készülőfélben levő közösségi kertekben.

hg ghr

Közösségi kertek

Egy Göteborg és Malmö közös induló projektjéről van szó, amelynek egyik célja, hogy nagyobb,felszabadítható területeken kezdjenek gazdálkodni. Még az elején tartanak,úgyhogy például nem teljesen zökkenőmentes az, hogy valóban szép és vonzóterületeket találjanak, és ne csak városszélieket. Most egy már félig működőkertet látogattunk meg.

Közösségi mosógéppel az e-hulladék csökkentéséért

Ezt a mosógépes képet a véletlen műve. Az egyik közösségi kert egy kellemes kis lakótelep tövében volt. Minden házban közös mosószoba található. Láthatjuk milyen felszereltséggel. Üvegfal választja el a lépcsőtől, ez nyilván hozzájárul ahhoz, hogy mindig rend legyen benne, hiszen mindenki láthatja, ki mit csinál éppen. Mindenkinek, aki a házban lakik, kulcsa van hozzá, és akkor használja, amikor akarja. Előnyei? Nos, a kis fürdőszobába nem kell bezsúfolni még egy mosógépet is. Ha elromlik, nem kell a szerelővel magunknak bajlódnunk, sőt az új beszerzésével sem. Ez így mindenkinek kevésbé macerás, és nem utolsó sorban olcsóbb, a kevesebb elektro-szemétről nem is beszélve.


hk

Házi fűszerkeverék

És kis fűszerkóstolóban is volt még részünk. Ezek a fűszerek, amelyek a helyi boltokban kaphatók. Ez az „élelmiszer-projekt” kapcsolódott a helyi integrációs politikához is. Az volt a tapasztalás, hogy a Malmöbe származott bevándorlók nem tudták úgy fűszerezni az ételeiket, ahogy megszokták. A szuper-multis keverékek használata állítólag nem hozta ugyanazt az ízvilágot. Indiai, szerb, horvát, arab, kínai, stb asszonyok tehát elkésztették saját keverékeiket, és ezeket lehet a malmöi boltokban. Most már kicsit messzebbre is szállítanak, mert finomak.


tutmhg aíhj

Lakásétterem másképp
Az esti vacsoránkat egy kis társadalmi vállalkozásnál költjük el. Azért nem írok éttermet, mert nincs állandóan nyitva, ők is főleg rendezvényeket szolgálnak ki, legyenek azok cégesek, vagy kisebb-nagyobb baráti – családi találkozók. Az étkező részen maximum 20 hely van, van benne kis konyha, gusztusos kis előtér, ennyi. Az egész egy 1,5 szobás lakótelepi lakás tulajdonképpen. Ezt a fantasztikus vegán vacsorát a képen látható iráni hölgy készítette. A kis szövetkezetben 6-8 migráns hölgy dolgozik, amely különben egy szintén migráns horvát, eredetileg közgazdásznő ötlete volt. Látta a sok otthonülő, unatkozó, bezárkózott asszonyt. A hölgyek megtanultak nem csak a saját hagyományait szerint főzni, társaságba kerültek, és lett némi jövedelmük is. Készítenek még gyümölcs és zöldség-lekvárokat is. És nem szálltak be az árversenybe, a lekvárjaik is a felsőbb kategóriába tartoznak. Erre is jellemző, hogy a város is segíti őket, kedvezményes a bérleti díj, és visz oda vendégeket, mint minket is.


fdg hfdxj
Na, ez alábbi képet tán csak azok tudják értékelni, akik értik mi ez. Egy „kötelező arculati elemet” láthatunk itt. Minden pályázati forrásból megvalósult dologra kötelező ezt kitenni, melynek célja a tájékoztatás. A svéd kollegák ezt abszolút minimalista és funkcionális módon oldották meg, A4-es papírt applikáltak egy vékonyka karóra. Tanulság, nem kell, hogy sokba kerüljön az arculati elem.

fcjj

Itt viszont az egyik résztvevő mutatja palántáját büszkén, és volt alkalmunk az ültetésben is részt venni.

hdjdj sht

Újabb közös étkezés. Ezúttal csináld magad elemekkel tarkítva. A helyi – különben csodás Waldorf – iskolában. A minimalista ebéd saját készítésű mogyorószószból, és rizspapírba tekert nyers zöldségek, némi tofu és rizstészta. Bár rengeteg képet készítettem a résztvevőkről, szervezőkről is, de ezek a kívülállóknak túl sokat nem mondanának. Ezért ezek közlésétől nagyrészt eltekintek, kivételt csak e rendkívül okos úr portréjával teszek. Ő az első német, és egyben az (egyik) első európai CSA alapító tagja. A Hamburg közeli CSA különlegessége, hogy még mindig működik, él és virul, és az igazi klasszikus CSA-t valósítottak meg, és nem (csupán) valamiféle CSA-nak nevezett bevásárlóközösséget

jddmh yghhn

Lásd, hogy mit eszel
Az utolsó néhány órában ellátogattunk egy nemrég alakult, még éppen átállási időszakban levő biodinamikus gazdaságba. A hatalmas terület egy része legelő, ezt láthatjuk itt. A kép előterében egy önkéntes, hátterében a híres svéd vodkagyár. Ami meglepett minket, hogy a kettő között nem volt semmilyen védősáv. Ez viszont jó rálátást biztosított a gyárra is. Nos, valóban gyár. Ezt látván nem sok kedve támad az embernek vodkát inni. Ez annyiban függ össze a mi témánkkal, hogy ha mindenki láthatná hogyan készül az az étel – ital, amit fogyaszt, biztos, hogy még nagyobb lenne a kereslet a nyomon követhető élelmiszer-termelésen.
Végül, itt ez a helyes kis lilás gömb, amelyen gyönyörűen sütött át a lemenni készülő nap, ezt bámulhattuk az utolsó beszélgetés közben.


shjs dhah

A cikk a Tudatos Vásárlók Egyesület honlapján is olvasható:
http://tudatosvasarlo.hu/cikk/malmo-fenntarthato-varos
fenntartható településfejlesztés   Malmö   vegán   közösségi kertészkedés   zöld fejlesztés   közösség által támogatott mezőgazdaság   társadalmi vállalkozás   biogáz   megújuló energia  
 
 
Szólj hozzá!
Pillangó Fejlesztések a Facebookon
© bffd.hu - Butterfly Development
Külföldről támogatott civil szervezet